Number Of Student-Athletes Named to ECC Commissioner's Honor Roll Increases For 10th Straight Year

Number Of Student-Athletes Named to ECC Commissioner's Honor  Roll Increases For 10th Straight Year

West Babylon, N.Y. - On Thursday afternoon, East Coast Conference Commissioner, Dr. Robert Dranoff, announced the list of student-athletes that have been named to the ECC Commissioner's Honor Roll for the 2018-2019 academic year. The total number of student-athletes on the honor roll increased for the 10th straight year, reaching an all-time high of 1,406. (1,336 in 2017-18; 1,267 in 2016-17; 1,255 in 2015-16; 1,125 in 2014-15; 1,102 in 2013-14; 979 in 2012-13; 759 in 2011-12; 678 in 2010-11; 654 in 2009-10; 617 in 2008-09; 613 in 2007-08).

"We are very proud to announce this group of Commissioner's Honor Roll recipients and especially pleased that the list continues to expand each year," stated Dranoff. "We hope that participating in the East Coast Conference and NCAA Division II will always provide a positive experience for our student-athletes in their sport, in the community, and of course in the classroom. Congratulations to all our honorees!" 

For the eighth year in a row, LIU Post led the way with  255 student-athletes on the list. Molloy was runner-up with 188 honorees, while Bridgeport comes in third with 158. In addition, Mercy, NYIT, Roberts Wesleyan, and St. Thomas Aquinas each had over 100 student-athletes make the list.

The Commissioner's Honor Roll is awarded to student-athletes who receive a 3.25 or better cumulative grade point average. This annual recognition, in addition to Scholar-Athlete awards, helps to uphold the East Coast Conference's mission of promoting the total person and the ability to excel not only in the athletic arena but also in the classroom.

University of Bridgeport Honorees:

 

Logan Allen

Baseball

Claire Anderson

Women's Volleyball

Renata Avendano

Women's Swimming

Kelly Aycook

Gymnastics

Mihovil Bakovic

Men's Swimming

Hayley Bangart

Gymnastics

Andrea Basilicato

Women's Soccer

Kamryn Beach

Softball

Eva Becerra

Women's Soccer

Abigail Befford

Women's Soccer

Amila Beganovic

Women's Swimming

Sara Berglund

Women's Soccer

Maria Besselink

Women's Cross Country/Basketball

Annie Bjork

Women's Soccer

Cassidy Blackwell

Softball

Abbigail Blanchard

Softball

Darius Brown

Men's Cross Country

Emily Burford

Women's Volleyball

Jason Burger

Baseball

Delaney Cahill

Gymnastics

Nicolas Cardenas

Men's Swimming

Quinton Carpenter

Baseball

Odhran Casey

Men's Soccer

Eamon Catherina

Baseball

William Ciccone

Baseball

Emanuely Costa

Women's Soccer

Nara Da Costa

Women's Soccer

Stephanie Dean

Softball

Christian  Dejarnette

Baseball

Regan Dillon

Gymnastics

Jenna DiLorenzo

Softball

Ryan Donnelly

Baseball

Kathryn Doran

Gymnastics

Maegen Doyle

Women's Soccer

Wilmar Du Plessis

Men's Swimming

Mikayla Duhaime

Women's Soccer

Amanda Ebbesson

Women's Soccer

Ashley Eisnor

Softball

Elin Eklund

Women's Soccer

Alexis Enck

Women's Volleyball

Oscar Facey

Men's Soccer

Daniel Fernandez Coviella

Men's Soccer

Geovanna Ferreira

Women's Lacrosse

Samantha Ferreri

Softball

Amanda Fitzpatrick

Women's Lacrosse

Valentina Florez

Women's Soccer

Courtney Forry

Women's Lacrosse

Eleonore Freby

Women's Soccer

Maritza Futch

Gymnastics

Cheyanne Gangel

Women's Lacrosse

Sierra Gerald

Women's Basketball

Skylar Glaude

Softball

Molly Grau

Gymnastics

Crystal Gwinn

Gymnastics

Emma Haaser

Gymnastics

Justin Hafele

Baseball

Giselle Hall

Women's Lacrosse

Brett Hart

Baseball

Karl Hassinen

Men's Cross Country

Kayla Hill

Women's Cross Country

Miranda Hillman

Softball

Shinichiro Hirai

Men's Soccer

Baylee Houston

Women's Soccer

Erik Hren

Men's Swimming

Courtney Hylock

Women's Lacrosse

Nkechi Ilang

Women's Basketball

Yoshio Ishikawa

Men's Soccer

Anthony Jacabacci

Baseball

Taylor Jangda

Gymnastics

Jose Javato

Men's Swimming

Nicole  Javinett

Gymnastics

Anneliese Jennings

Women's Soccer/Lacrosse

Nicole Johnson

Women's Basketball

Klein  Johnson

Women's Volleyball

Abigail  Jones

Women's Lacrosse

Breanna Jones

Women's Volleyball

Andrea Jozefczyk

Women's Soccer

Ryan Kastner

Baseball

Amanda Keller

Women's Volleyball

Carly  Killorin

Women's Volleyball

Jessica Kinser

Women's Lacrosse

Gabrielle Kistner

Gymnastics

Uranik Klobucishta

Men's Swimming

Morgan Knight

Women's Volleyball

Margo Koets

Women's Swimming

Marike Kraemer

Women's Soccer

Danielle Kreitler

Women's Volleyball/Lacrosse

Megan Kreitler

Women's Volleyball/Lacrosse

Hope Lincoln

Softball

Reanna  Lizardo

Softball

Allison  Luzzi

Softball

Juan Mafla

Men's Swimming

Bretton Marks

Men's Cross Country

Elyssa Marmolejo

Softball

Makayla Maroney

Women's Volleyball

Christopher Martucci

Baseball

Joseph Mascari

Baseball

Selena Mauro

Softball

Hannah Mcdermott

Women's Lacrosse

Klavio Meca

Men's Swimming

Goncalo Mendez

Men's Soccer

Clara Mico Gonzalez

Women's Swimming

Carina Mitchell

Women's Lacrosse

Kosta Mitrovic

Men's Swimming

Juan Munoz Torres

Men's Soccer

Kerrigan Murtha

Women's Lacrosse

Galia Nankin

Women's Volleyball

Rebecca Niblett

Women's Soccer

Anders Nilsson

Men's Soccer

Karin Oeberg

Women's Soccer

Barbara Orsini

Women's Lacrosse

Andrew Oswald

Baseball

Jose Pabon Sanchez

Men's Basketball

Patrick Palmer

Baseball

Jennifer Pasternak

Women's Lacrosse

Lauryn Phadael

Women's Swimming

Addison Plume

Women's Lacrosse

Amanda Hennemann

Women's Volleyball

Leonard Posa

Men's Swimming

Thomara Powell-Brown

Gymnastics

Kaira Ramon

Softball

Alexander Rauso

Baseball

Mariia Rezhylo

Women's Swimming

Ellen Rich

Women's Volleyball

Alexis Richardson

Gymnastics

Conall Roberts

Baseball

Julianna Roland

Gymnastics

Julia Ruscio

Women's Lacrosse

Samantha Sabor

Softball

Rebecca Salinas

Women's Lacrosse

Yoel Salvador

Men's Soccer

Jonas Schmelcher

Men's Soccer

Mykyta Semenov

Men's Swimming

Sarah Silver

Softball

Rebekka Skaasheim

Women's Soccer

Erlend Skagestad

Men's Soccer

Andrej Sokolovski

Men's Swimming

Dorde Spasic

Men's Swimming

Amanda Staheli

Softball

Nina Stegu

Women's Swimming

Olivia Storaci

Women's Volleyball

Jordan Streete

Gymnastics

Alma Stridh

Women's Soccer

Marie Takore

Women's Swimming

Cassidi Teneyck

Women's Swimming

Kelli Tereshko

Gymnastics

Isabella Theberge

Women's Lacrosse

Carlos Tofern

Men's Soccer

Ryan Tonelli

Baseball

Cherlynn Townsend

Softball

Nikolai Vadseth

Men's Soccer

Judit Valls Dellavalle

Women's Basketball

Karoline Vieira Pereira

Women's Soccer

Jennifer Wendelius

Women's Soccer

Nina Whittaker

Gymnastics

Amanda Wygonik

Gymnastics

Brieanna Zine

Gymnastics

Nemanja Zubac

Men's Basketball